SIGNIFICANT RESULTS

Olympians

1996
1996
ATLANTA

Nhi Lan Le (Women’s Epee)

2004
2004
ATHENS
  • Arkady Burdan (U.S. Olympic Coach)
  • Emily Jacobson (WS)
  • Sada Jacobson (WS, Bronze)
2008
2008
BEIJING
  • Arkady Burdan (U.S. Olympic Coach)
  • Sada Jacobson (WS, Silver/Team, Bronze)

World Champions

2000
2000
BUDAPEST, HUNGARY
Sada Jacobson (WS TEAM)
2005
2005
LEIPZIG, GERMANY

Sada Jacobson (WS TEAM)

Junior World Champions

2001
2001
GDANSK, POLAND

Amelia Gaillard (WS TEAM)
Emily Jacobson (WS TEAM)
Sada Jacobson (WS TEAM)
Colin Parker (MS TEAM)

2003
2003
TRAPANI, ITALY

Sada Jacobson (WS)

2004
2004
PLOVDIV, BULGARIA

Emily Jacobson (WS)
Emily Jacobson (WS TEAM)

2004
2004
LINZ, AUSTRIA

Emily Jacobson (WS TEAM)

2005
2005
PLOVDIV, BULGARIA

Emily Jacobson (WS TEAM)

2006
2006
TAEBAEK, KOREA

Jacoba Jacobson (WS TEAM)

2013
2013
POREC, CROATIA

Jacoba Jacobson (WS TEAM)

2016
2016
BOURGES, FRANCE

Erwin Cai (CADET MIXED TEAM)

Pan American Champions

1999
1999
RIO DE JANIERO

Amelia Gaillard (WS Cadet)

2003
2003
SANTO DOMINGO

Sada Jacobson (WS)

2011
2011
IXTAPA

Sara Cunningham (WS Y12)

2012
2012
CANCUN

Kamar Skeete (MS Y12)

2013
2013
COSTA RICA

Kamar Skeete (MS Y12)

2014
2014
ARUBA

Ella Greenbaum (WS Y10)

2015
2015
LIMA

Ian Greenbaum (MS Y10)

2016
2016
SAN JOSE

Susan Wiggers (WS Y10)

2017
2017
ST. THOMAS

Susan Wiggers (WS Y12)

Chloe Williams (WS Y14)

2018
2018
SAN JOSE

Kamar Skeete (MS Cadet)

Kamar Skeete (MS JR TEAM)

Christopher Walker (MS JR TEAM)

2018
2018
BOGOTA

Kamar Skeete (MS Junior)

Kamar Skeete (MS JR TEAM)

Christopher Walker (MS JR TEAM)

National Champions

1999
1999
CHARLOTTE

Sara Parker (WS Y-12)

2000
2000
COLORADO SPRINGS

Christina Crane (WS)

2001
2001
SACRAMENTO

Sada Jacobson (WS)
Sada Jacobson (WS JR)
Sada Jacobson (WS TEAM)
Christina Crane (WS TEAM)
Amelia Gaillard (WS TEAM)
Emily Jacobson (WS TEAM)

2003
2003
AUSTIN

David Jacobson (MS VET 50)

2004
2004
ATLANTA

Sada Jacobson (WS)

2005
2005
SACRAMENTO

David Jacobson (MS VET 50)
Chris Loper (MF VET COMBINED)

2006
2006
ATLANTA

Sada Jacobson (WS)
Skyla Powers (Y10 WS)

2007
2007
MIAMI

Skyla Powers (WS Y12)
Mark Calhoun (MS WCHR)

2008
2008
SAN JOSE

Skyla Powers (WS Y12)
Chloe Grainger (WS TEAM)
Sada Jacobson (WS TEAM)
Margaret McDonald (WS TEAM)
Falencia Miller (WS TEAM)

2009
2009
DALLAS

Skyla Powers (WS Y-14)
Lena Johnson (WS Y-14)
Erwin Cai (MS Y-10)
Emily Jacobson (WS TEAM)
Chloe Grainger (WS TEAM)
Margaret McDonald (WS TEAM)

2010
2010
ATLANTA

Emily Jacobson (WS)
Skyla Powers (WS Cadet)
Lena Johnson (WS Div. II)
Erwin Cai (MS Y10)

2011
2011
RENO

Skyla Powers (WS JR.)
Lena Johnson (WS Cadet)
Skyla Powers (WS JR. TEAM)
Margaret McDonald (WS JR. TEAM)
Lena Johnson (WS JR. TEAM)
Haley Fisher (WS JR. TEAM)

2012
2012
ANAHEIM

Lena Johnson (WS CADET)
Kamar Skeete (MS Y-10)
Skyla Powers (WS SR. & JR. TEAM)
Margaret McDonald (WS SR. & JR. TEAM)
Lena Johnson (WS SR. & JR. TEAM)
Haley Fisher (WS SR. & JR. TEAM)

2014
2014
COLUMBUS

Erwin Cai (MS Y-14)
Christopher Walker (MS Y-12)
Kirk Chayevsky (MS Y-10)
Lena Johnson (WS SR. & JR. TEAM)
Victoria Johnson (WS SR. & JR. TEAM)
Haley Fisher (WS SR. & JR. TEAM)
Margaret McDonald (WS SR. & JR. TEAM)
Sara Cunningham (WS JR. TEAM)

2015
2015
SAN JOSE

Erwin Cai (MS Cadet)
Kamar Skeete (MS Y-14)
Colby Harley (MS Y-10)
Elizabeth Wolfson (WS Div. III)

2016
2016
DALLAS

Victoria Johnson (WS JR)
Colin Heathcock (MS Y-10)

2017
2017
SALT LAKE CITY

Erwin Cai (MS JR)

2018
2018
ST. LOUIS

Erwin Cai (MS JR)

Kamar Skeete (MS SR. TEAM)

Alex Walker (MS SR. TEAM))

Christopher Walker (MS SR. TEAM)

Raymond Zhao (MS SR. TEAM)

Junior Olympic Champions

1999
1999
CHATTANOOGA

Colin Parker (MS Cadet)

2001
2001
SALT LAKE CITY

Sada Jacobson (WS Junior)

Colin Parker (MS Junior)

2002
2002
COLUMBUS

David Douville (MS Junior)

Sarah Parker (WS Cadet)

2003
2003
COLORADO SPRINGS

David Douville (MS Junior)

2004
2004
ATLANTA

Sada Jacobson (WS)

2015
2015
RICHMOND

Andrew Sun (MS Cadet)

2016
2016
CLEVELAND

Victoria Johnson (WS Cadet)

Andrew Sun (MS Cadet)

2017
2017
KANSAS CITY

Victoria Johnson (WS Cadet)

Alexis Anglade (WS Team)

Sara Cunningham (WS Team)

Lark Izenson (WS Team)

Victoria Johnson (WS Team)

2018
2018
MEMPHIS

Victoria Johnson (WS Junior)

Kamar Skeete (MS Cadet)

Aksel Fernandes (MS Team)

Kamar Skeete (MS Team)

Christopher Walker (MS Team)

Raymond Zhao (MS Team)

2019
2019
DENVER

Alexis Anglade (WS Junior)

Alexis Anglade (WS JR Team)

Chloe Gouhin (WS JR Team)

Nithya Guthikonda (WS JR Team)

Victoria Johnson (WS JR Team)

NCAA Champions

1998
1998
PENN STATE

Michael Takagi (Team)

1999
1999
PENN STATE

Michael Stahlhut (Team)
Michael Takagi (Team)

2000
2000
PENN STATE

Michael Stahlhut (Team)
Michael Takagi (Team)

2001
2001
YALE UNIVERSITY

Sada Jacobson (WS)

2002
2002
YALE UNIVERSITY

Sada Jacobson (WS)

2002
2002
PENN STATE

Michael Stahlhut (Team)

2004
2004
COLUMBIA UNIVERSITY

Emily Jacobson (WS)

2004
2004
OHIO STATE

Colin Parker (Team)

2012
2012
OHIO STATE

Robert Douville (Team)
Falencia Miller (Team)

2015
2015
COLUMBIA UNIVERSITY

Lena Johnson (Team)

2016
2016
COLUMBIA UNIVERSITY

Lena Johnson (Team)

2017
2017
NOTRE DAME

Blake Murphy (Team)

2018
2018
NOTRE DAME

Blake Murphy (Team)

2019
2019
COLUMBIA

Alex Walker (Team)