• Opening Hours

    OPENING HOURSX

    MONDAY - FRIDAY2:30pm - 9:00pm

    SATURDAY8:30am - 12:00pm

  • 404-603-3600
  • Contact

    Let's Keep In Touch!X

    ADDRESS 1530 Carroll Drive NW,
    Atlanta, GA 30318
    404-603-3600

    LEAVE A COMMENT

    Sending your message. Please wait...

    Thanks for sending your message! We'll get back to you shortly.

    There was a problem sending your message. Please try again.

    Please complete all the fields in the form before sending.

Significant Results

Atlanta 1996

Nhi Lan Le (Women’s Epee)

Athens 2004

Arkady Burdan (U.S. Olympic Coach)

Emily Jacobson (WS)

Sada Jacobson (WS, Bronze)

Beijing 2008

Arkady Burdan (U.S. Olympic Coach)

Sada Jacobson (WS, Silver/Team, Bronze)

Budapest, Hungary 2000

Sada Jacobson (WS TEAM)

Leipzig, Germany 2005

Sada Jacobson (WS TEAM)

Gdansk, Poland 2001

Amelia Gaillard (WS TEAM)
Emily Jacobson (WS TEAM)
Sada Jacobson (WS TEAM)
Colin Parker (MS TEAM)

Trapani, Italy 2003

Sada Jacobson (WS)

Plovdiv, Bulgaria 2004

Emily Jacobson (WS)
Emily Jacobson (WS TEAM)

Linz, Austria 2004

Emily Jacobson (WS TEAM)

Plovdiv, Bulgaria 2005

Emily Jacobson (WS TEAM)

Taebaek, Korea 2006

Jacoba Jacobson (WS TEAM)

Porec, Croatia 2013

Skyla Powers (WS TEAM)

Bourges, France 2016

Erwin Cai (CADET MIXED TEAM)

Rio De Janiero 1999

Amelia Gaillard (WS Cadet)

Santo Domingo 2003

Sada Jacobson (WS)

Ixtapa 2011

Sara Cunningham (WS Y12)

Cancun 2012

Kamar Skeete (MS Y12)

Costa Rica 2013

Kamar Skeete (MS Y12)

Aruba 2014

Ella Greenbaum (WS Y10)

Lima 2015

Ian Greenbaum (MS Y10)

San Jose 2016

Susan Wiggers (WS Y10)

St. Thomas 2017

Susan Wiggers (WS Y12)

Chloe Williams (WS Y14)

San Jose 2018

Kamar Skeete (MS Cadet)

Kamar Skeete (MS JR TEAM)

Christopher Walker (MS JR TEAM)

Charlotte 1999

Sara Parker (WS Y-12)

Colorado Springs 2000

Christina Crane (WS)

Sacramento 2001

Sada Jacobson (WS)
Sada Jacobson (WS JR)
Sada Jacobson (WS TEAM)
Christina Crane (WS TEAM)
Amelia Gaillard (WS TEAM)
Emily Jacobson (WS TEAM)

Austin 2003

David Jacobson (MS VET 50)

Atlanta 2004

Sada Jacobson (WS)

Sacramento 2005

David Jacobson (MS VET 50)
Chris Loper (MF VET COMBINED)

Atlanta 2006

Sada Jacobson (WS)
Skyla Powers (Y10 WS)

Miami 2007

Skyla Powers (WS Y12)
Mark Calhoun (MS WCHR)

San Jose 2008

Skyla Powers (WS Y12)
Chloe Grainger (WS TEAM)
Sada Jacobson (WS TEAM)
Margaret McDonald (WS TEAM)
Falencia Miller (WS TEAM)

Dallas 2009

Skyla Powers (WS Y-14)
Lena Johnson (WS Y-14)
Erwin Cai (MS Y-10)
Emily Jacobson (WS TEAM)
Chloe Grainger (WS TEAM)
Margaret McDonald (WS TEAM)

Atlanta 2010

Emily Jacobson (WS)
Skyla Powers (WS Cadet)
Lena Johnson (WS Div. II)
Erwin Cai (MS Y10)

Reno 2011

Skyla Powers (WS JR.)
Lena Johnson (WS Cadet)
Skyla Powers (WS JR. TEAM)
Margaret McDonald (WS JR. TEAM)
Lena Johnson (WS JR. TEAM)
Haley Fisher (WS JR. TEAM)

Anaheim 2012

Lena Johnson (WS CADET)
Kamar Skeete (MS Y-10)
Skyla Powers (WS SR. & JR. TEAM)
Margaret McDonald (WS SR. & JR. TEAM)
Lena Johnson (WS SR. & JR. TEAM)
Haley Fisher (WS SR. & JR. TEAM)

Columbus 2014

Erwin Cai (MS Y-14)
Christopher Walker (MS Y-12)
Kirk Chayevsky (MS Y-10)
Lena Johnson (WS SR. & JR. TEAM)
Victoria Johnson (WS SR. & JR. TEAM)
Haley Fisher (WS SR. & JR. TEAM)
Margaret McDonald (WS SR. & JR. TEAM)
Sara Cunningham (WS JR. TEAM)

San Jose 2015

Erwin Cai (MS Cadet)
Kamar Skeete (MS Y-14)
Colby Harley (MS Y-10)
Elizabeth Wolfson (WS Div. III)

Dallas 2016

Victoria Johnson (WS JR)
Colin Heathcock (MS Y-10)

Salt Lake City 2017

Erwin Cai (MS JR)

Chattanooga 1999

Colin Parker (MS Cadet)

Salt Lake City 2001

Sada Jacobson (WS Junior)

Colin Parker (MS Junior)

Columbus 2002

David Douville (MS Junior)

Sarah Parker (WS Cadet)

Colorado Springs 2003

David Douville (MS Junior)

Richmond 2015

Andrew Sun (MS Cadet)

Cleveland 2016

Victoria Johnson (WS Cadet)

Andrew Sun (MS Cadet)

Kansas City 2017

Victoria Johnson (WS Cadet)

Alexis Anglade (WS Team)

Sara Cunningham (WS Team)

Lark Izenson (WS Team)

Victoria Johnson (WS Team)

Memphis 2018

Victoria Johnson (WS Junior)

Kamar Skeete (MS Cadet)

Aksel Fernandes (MS Team)

Kamar Skeete (MS Team)

Christopher Walker (MS Team)

Raymond Zhao (MS Team)

Penn State 1998

Michael Takagi (Team)

Penn State 1999

Michael Stahlhut (Team)
Michael Takagi (Team)

Penn State 2000

Michael Stahlhut (Team)
Michael Takagi (Team)

Yale University 2001

Sada Jacobson (WS)

Yale University 2002

Sade Jacobson (WS)

Penn State 2002

Michael Stahlhut (Team)

Columbia University 2004

Emily Jacobson (WS)

Ohio State 2004

Colin Parker (Team)

Ohio State 2012

Robert Douville (Team)
Falencia Miller (Team)

Columbia University 2015

Lena Johnson (Team)

Columbia University 2016

Lena Johnson (Team)

 Notre Dame 2017

Blake Murphy (Team)

COPYRIGHT ©NELLYA FENCERS 2014. ALL RIGHTS RESERVED